Pardubický Samet

Nejisté dny sametové revoluce

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stávka studentů VŠCHT v Pardubicích

Studenti VŠCHT si psali během listopadových událostí 89 deníky. Univerzita Pardubice je nyní vydává jako ucelenou knihu.

Deníky si od prvního týdne listopadových událostí psali dva studenti Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích Václav Říha a Jiří Ludvík, přispívali do nich ale i jejich přátelé. Studentské stávkové deníky jsou výjimečné především autentickým popisem tehdejšího dění, texty jsou navíc proloženy kreslenými vtipy a karikaturami, novinovými články a fotografiemi. 

Třicet let staré zápisy zkompletovala spolu s autory historička Marie Jílková a Univerzita Pardubice je nyní vydává při příležitosti oslav 30 let od sametové revoluce. Součástí deníků jsou i dopisy, které tenkrát studentský stávkový výbor dostával od pardubických občanů, a to ja podpůrné, tak i ty hanlivé.

Kritický dopis od důchodce z Pardubic
Dopis na podporu studentů

Studenti VŠCHT začali během stávky vydávat svůj vlastní časopis, Studentské listy, i ty jsou součástí právě vydávané knihy Nejisté dny sametové revoluce.

Spustit audio

Související

  • Druhá republika ve východních Čechách

    Druhá republika trvala jen 167 dní. Byla o třetinu menší než její předchůdkyně, přišla ale o mnohem víc než o území. 

  • Příběh Larischovy vily

    V Pardubičkách nedaleko Pardubic ji nechal v roce 1885 postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich a místní lidé jí už během stavby začali říkat Zámeček. 

  • Ať žije republika!

    Zpráva o vzniku samostatné Československé republiky vzbudila v mnoha městech radost a bouřlivé ovace. V některých smutek, zmatek a odpor.