Pardubický Samet

Pardubické disidenty 17. listopad překvapil

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlajkonoš Jiří Kubík na střeše Grandu po 30 letech

Velké změny očekávali. Ale domnívali se, že to "něco" přijde až 10. prosince na výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv.  Hromadné sdělovací prostředky o zásahu na Národní třídě mlčely, nebo vysílaly lživé informace. O brutalitě tohoto zásahu se lidé dozvídali především od očitých svědků a později  také z videozáznamu, který se v kopiích bleskově šířil. 

Dvě takové videokazety dostala hned v úterý i pardubická disidentka Jarmila Stibicová. Jednu zanesla na sekretariát lidovců a druhou do prodejny Supraphonu ve Smilově ulici. Na obě místa lidé přicházeli a sledovali záznam zásahu na obrazovkách, které byly otočeny do ulice.  

Lidé se v Pardubicích scházeli k demonstracím před divadlem, na jehož schodech se střídali řečníci. Všechny demonstrace moderoval tou dobou pardubický herec Vladimír Čech. 

Lidský řetěz měl spojit Pardubice s Hradcem Králové

V neděli 3. prosince proběhla mezi největšími východočeskými městy zajímavá akce. Pod vlivem revoluční euforie se měla symbolicky spojit tato dvě věčně soupeřící města. A to ničím menším, než řetězem z lidských rukou.

Pardubický dopravní podnik dal  k dispozici několik autobusů. Bohužel před třiceti lety silně mrzlo a to byl možná hlavní důvod neúspěchu lidského řetězu. Města se nepropojila, přestože přišlo vice než 7 tisíc lidí.

Po revoluci se nejhůř projevily Husákovy děti 

Disidentka Jarmila Stibicová stále sleduje jak politickou scénu, tak běh české společnosti. Ani z jednoho není příliš nadšená. Naději ale vidí v přicházející mladé generaci, která se aktivně zajímá o situaci u nás, stav lidských práv, a která je ochotna pro nápravu věcí něco  dělat. Největším zklamáním je pro ni tzv. generace Husákových  dětí, která si bohužel vzala za základní hodnoty - hodnoty matriální.

Spustit audio

Související

  • Druhá republika ve východních Čechách

    Druhá republika trvala jen 167 dní. Byla o třetinu menší než její předchůdkyně, přišla ale o mnohem víc než o území. 

  • Příběh Larischovy vily

    V Pardubičkách nedaleko Pardubic ji nechal v roce 1885 postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich a místní lidé jí už během stavby začali říkat Zámeček. 

  • Ať žije republika!

    Zpráva o vzniku samostatné Československé republiky vzbudila v mnoha městech radost a bouřlivé ovace. V některých smutek, zmatek a odpor.