Pardubický Samet
Slavíme třicet let sametové revoluce. Třicet let od pádu komunistického režimu, třicet let svobody a demokracie. Připomeňte si spolu s námi listopad roku 1989.
Všechny epizody
V páteční podvečer 17. listopadu se na pražském Albertově sešli studenti, aby si připomněli uzavření vysokých škol německými okupanty v roce 1939. Ohlášená demonstrace se ale proměnila v protest proti tehdejšímu režimu a nespokojení občané se v průvodu vydali směrem do centra. Na Národní třídě byl pochod protestujících lidí zastaven a zablokován příslušníky SNB. Ve večerních hodinách pak došlo k brutálnímu zásahu proti demonstrantům.
Informace o událostech ze 17. listopadu na Národní třídě prosakovaly do regionů jen pozvolna. Televize i rozhlas k pražským nepokojům dlouho mlčely, do měst a vesnic přiváželi informace očití svědci. A tak zatímco v Praze vřelo revoluční nadšení, zbytek Československa se z mnohaleté socialistické letargie probouzel jen pomalu.
Poslechněte si, jak proběhla Sametová revoluce v různých místech Pardubického kraje.
Související
-
Druhá republika ve východních Čechách
Druhá republika trvala jen 167 dní. Byla o třetinu menší než její předchůdkyně, přišla ale o mnohem víc než o území.
-
Příběh Larischovy vily
V Pardubičkách nedaleko Pardubic ji nechal v roce 1885 postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich a místní lidé jí už během stavby začali říkat Zámeček.
-
Ať žije republika!
Zpráva o vzniku samostatné Československé republiky vzbudila v mnoha městech radost a bouřlivé ovace. V některých smutek, zmatek a odpor.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.