Pardubický Samet

Svitavští komunisté vytvořili vlastní stávkový výbor

Předchozí díl
Následující díl

V okresním městě sídlila řada komunistických institucí a proto sametový převrat přicházel velmi pomalu. Lidé se báli třeba jen zastavit na náměstí, natož říci svůj názor, a tak k první větší demonstraci dochází až poslední listopadový víkend před generální stávkou.

I ve Svitavách existovala v osmdesátých letech skupina lidí, kteří četli a přepisovali samizdatové knihy, chodili na zakázané koncerty, natáčeli je, scházeli se a debatovali. O zásahu na Národní třídě se jako v jiných městech dozvěděli z vysílání Svobodné Evropy a později od očitých svědků - studentů, kteří přijeli z Prahy.

Do čela protirežimního hnutí, místního Občanského fóra, se postavili Petr Hošpes, Břetislav Vévoda a Blanka Čuhelová, ta se spolu s dramaturgem Petrem Horákem stala moderátorkou všech listopadových demonstrací. Až do konce listopadu panovala velká obava z možného zásahu lidových milicí, ozbrojených složek, které byly v pohotovosti. Organizátoři demonstrací měli strach z provokatérů, kteří by mohli pokojný průběh sametového převratu narušit. Naštěstí k ničemu takovému nedošlo.

Svitavští komunisté vytvořili vlastní stávkový výbor, možná šlo o formu reflexe "jejich" systému, Občanské fórum je ale do procesu sametové revoluce ve Svitavách nepustilo. 

Vysílání OF po drátě

Občanské fórum mělo jen omezené možnosti předávání informací a tak využilo tzv. dráťák, neboli rozhlas po drátě, který měly rozvedeny do domácností starší bytové domy a také všechny úřady, školy i nemocnice. Z reproduktorů dráťáků se tak po letech tvrdé cenzury ozvalo Občanské fórum. Svitavy tím  získaly jedno z prvních svobodných vysílání.

Demonstrace ve Svitavách v listopadu 1989

Ať žije Václav Havel

Komunistická strana stavěla na konci osmdesátých let novou budovu pro večerní školu (VUML), dokončovací práce se ale dělaly až po převratu, a když po novém roce dělníci opouštěli hotovou budovu, nechali komunistům v dlažbě hlavní chodby z kachliček vyskládaný nápis: Ať žije Václav Havel! 

Svitavy tak mají tu nejsametovější památku na změnu režimu listopadu 1989.  

Spustit audio

Související

  • Druhá republika ve východních Čechách

    Druhá republika trvala jen 167 dní. Byla o třetinu menší než její předchůdkyně, přišla ale o mnohem víc než o území. 

  • Příběh Larischovy vily

    V Pardubičkách nedaleko Pardubic ji nechal v roce 1885 postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich a místní lidé jí už během stavby začali říkat Zámeček. 

  • Ať žije republika!

    Zpráva o vzniku samostatné Československé republiky vzbudila v mnoha městech radost a bouřlivé ovace. V některých smutek, zmatek a odpor.