Pardubický Samet

Sametovou revoluci v Poličce rozjel záhadný leták

Praha už týden demonstrovala, ale v Poličce všechno spalo. Až v sobotu 25. listopadu se na budově spořitelny objevil ručně psaný plakát s výzvou: "Chcete se dozvědět pravdu? Přijďte večer na náměstí!"  A lidé přišli.

První vylepené plakáty, které vyzývaly ke stávce, se v Poličce objevily v pátek. Příslušníci VB je ale vytrvale strhávali. V sobotu se lidé scházeli na náměstí už od rána, někteří už s trikolórami na klopách, a očekávali, kdo přijde s tou slíbenou pravdou. Nedočkali se a tak se toho chopili sami. Dodnes se neví, kdo byl autorem záhadného plakátu ze spořitelny. Je tedy možné, že šlo o provokaci ze strany STB.

Do přípravy demonstrací a především generální stávky v Poličce se aktivně zapojilo asi deset lidí, ti později tvořili základ Občanského fóra. Městské úředníky požádali v neděli dopoledne o zapůjčení zvukové aparatury pro večerní demonstraci. Úředníci je odmítli, ovšem organizátoři zajistili ozvučení odjinud. V nedělní večer už proběhla demonstrace na poličském náměstí ozvučená zapůjčenou aparaturou. 

Jestli přijdou Bořiny

Největším problémem byl v té době nedostatek informací a jejich přenos. Nebyly tenkrát mobilní telefony, sociální sítě ani internet. A tak organizátoři listopadových procesů jeli do okolních vesnic a závodů a informovali o událostech v Praze a především o pondělní generální stávce.

Náměstí v Poličce během generální stávky 27. listopadu 1989

V pondělí dopoledne panovala mezi členy Občanského fóra velká nejistota, kolik a zda    vůbec se lidé zúčastní. Strach opadl až ve chvíli, kdy se na rohu náměstí objevili zaměstnanci jedné z největších místních fabrik, z Bořin. 

Po několika demonstracích se veřejné dění přesunulo do Tylova domu, kde Občanské fórum pořádalo tzv. Svobodné tribuny. To byly otevřené debaty o problémech, které společnost na podzim roku 1989 nejvíce pálily. Na první Svobodné tribuně se hovořilo o zrušení lidových milicí, komunistických organizací při závodech, nebo o odvolání problematických osob z vedení města i okresu.

Spustit audio

Související

  • Druhá republika ve východních Čechách

    Druhá republika trvala jen 167 dní. Byla o třetinu menší než její předchůdkyně, přišla ale o mnohem víc než o území. 

  • Příběh Larischovy vily

    V Pardubičkách nedaleko Pardubic ji nechal v roce 1885 postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich a místní lidé jí už během stavby začali říkat Zámeček. 

  • Ať žije republika!

    Zpráva o vzniku samostatné Československé republiky vzbudila v mnoha městech radost a bouřlivé ovace. V některých smutek, zmatek a odpor.