Pivo z tanku není lepší, než to ze sudu, tvrdí pivovarník

12. duben 2023

Jaké je pivo z tanku ve srovnání s tím ze sudu? Podle zkušeného pivovarníka Milana Rambouska je pivo z tanku spíše módním trendem a nemusí být vždy výhodou.

„Když se nad tím zamyslíte, tak pivo z tanku nejdřív přepraví z velkého pivovaru a přetočí ho do velkých přepravních cisteren. Pak ho znovu přetočí do tanku v konkrétní hospodě a pak se teprve z tanku točí pivo. To znamená, že se několikrát přetáčí, laicky řečeno se do něj kope. Když ho přetočíte rovnou do sudu a ten sud přímo naradíte v hospodě, je tam méně přetahování,“ míní Rambousek.

Někdo může namítnout, že je pivo z tanku čistší. I to je podle sládka Milana Rambouska diskutabilní. „Pokud v tancích nejsou vloženy vaky, nemusí být čistší. A v některých hospodách ty vaky vyhazují, protože jsou drahé, takže i proto nemůžu říct, že pivo z tanku je lepší. Co se ale týká samotné čistoty, ta je velmi důležitá. Jde o čistotu chlazení, stáčení, a tak dále. Ne nadarmo se říká, že sládek pivo vaří a hostinský pivo dělá. To je hluboká pravda, říká pivovarník.

Ležákům zvoní umíráček

Pokud chcete pivo, které má stále stejnou chuť, pak to bude jedině pivo z velkého pivovaru, kde se pivo dělá ve velkém a všechno je přesně odměřeno a vypočítáno. Milan Rambousek sice podporuje i minipivovary, které produkují hlavně novinky, svrchně kvašená a ochucená piva. Ale vadí mu, že kvalitní výroby spodně kvašených ležáků ubývá.

Milan Rambousek se vaření piva věnuje celý život. Vyučil se v Budějovickém Budvaru a zkušenosti jako mladý poté získával především v pivovaru v Pardubicích. Absolvoval nejznámější českou pivovarnickou školu v Podskalské ulici v Praze. Začátkem 90. let minulého století pomáhal rozjíždět první minipivovar v Hradci Králové. Pivo vařil i v zahraničí. V současné době už v žádném pivovaru nepůsobí a pořádá zážitkové kurzy vaření piva.

„Podporuju minipivovary, ale na druhou stranu jsem nostalgický. Pociťuji, že nám ležáky odumírají. Doba je rychlá a i pivo se vaří rychle, tendence svrchně kvašených piv narůstá. Ano, je to rychlejší a módnější. Dnes jsou velkým trendem také probiotická piva, což je ale podle mě trochu show. Jsou to tzv. kyseláče, přidávají se do nich bakterie mléčného kvašení a různé ovoce, třeba brusinky, švestky, pomeranče a různá koření. Je to prostě móda, lidé to chtějí. Přesto ale, čím zaklopíte dobré jídlo? Přece klasických ležákem. A mrzí mě, že výroba ležáku je dnes potlačována,“ uzavírá pivovarník Milan Rambousek.

Pivovar v Poličce je podle Milana Rambouska jeden z mála velmi dobře fungujících s českými majiteli. Více si poslechněte v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související