Postavena, zabavena, vzkříšena. Schejbalova vila v Chocni je plná příběhů
V zahradě si sedí jako těžký dort. Tak architekt David Vávra charakterizoval známou choceňskou vilu. V poklidu si naštěstí sedí dál, jen její okolí se tak trochu proměnilo…
Vila čp. 644 v Pardubické ulici kdysi stála v krásné zahradě, v sousedství areálu parní pily továrníka Františka Schejbala. I dnes je okolo ní živo. Za vilou se nachází nákupní centrum a parkoviště, což s výraznou architekturou domu působí velmi kontrastně. Dodnes si ale Schejbalova vila zachovala svou majestátnost. S tím záměrem ostatně také vznikla.
Vila vyniká souměrným průčelím, má hladký plášť, který na několika místech zdobí plastické kruhové terče. Plány tohoto domu začaly vznikat v roce 1920 v ateliéru benešovského a pražského architekta Antonína Plíhala. O návrh svého nového domu ho požádal továrník František Schejbal mladší (1890–1976).
Stavba vyrostla do konce roku 1922. „Vila má zajímavý architektonický výraz, který s sebou nese odkaz klasicismu a symetrií navazuje na obraz antické vily nebo předměstského domu italské renesance," vysvětluje Pavel Panoch z Ústavu historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. „Ale přitom, protože je z raných dvacátých let, objevují se na fasádě štukové rozety s motivy, které odkazují na tvarosloví kubismu.“
Podnikatel a milovník krásných věcí
František Schejbal mladší navázal na rodovou tradici dřevozpracujícího podnikání svého otce. Ten v polovině devadesátých let devatenáctého století poblíž železnice zakoupil pozemky a postavil na nich pilu. Schopného syna Franciho nechal vystudovat německou obchodní akademii. František Schejbal mladší potom v jazykové a obchodní praxi pokračoval u zahraničních firem, a to v anglickém Manchesteru a francouzském Lyonu.
Po vypuknutí první světové války musel narukovat a po návratu z fronty v roce 1918 sice uvažoval o své službě v diplomatických službách Československa, ale rozhodl se pokračovat v rodinném podnikání. A dařilo se mu. Získal nové zahraniční partnery a obchod vzkvétal. František Schejbal ml. si nechává vybudovat reprezentativní vilu v areálu svého podniku a zahraniční styky využívá i k nákupům uměleckých děl a artefaktů, kterými dům rád zdobí.
„Vnitřek domu se koncentruje okolo vzdušné obdélné dvorany. Stěny kdysi pokrývaly látkové tapety. Dřevěné schodiště se vine do patra s visutou galerií a hostinskými pokoji. Parketové podlahy haly i ostatních místností s působivými geometrickými vzory pocházely z produkce Schejbalovy továrny,“ přibližuje Pavel Panoch.
František Schejbal ml. totiž zaměřil svůj podnik na výrobu parket a obchod skutečně vzkvétal. Kromě toho se ale také zajímal o veřejný život, angažoval se na poli sociálním i kulturním a stal se choceňským starostou. Podle vzpomínek pamětníků lidem v těžkých dobách druhé světové války často pomáhal.
„V roce 1950 byl František Schejbal zatčen jako osoba ohrožující tehdejší režim a internován do tábora nucených prací v Pardubicích, kde měl strávit dva roky,“ vysvětluje spolumajitel Schejbalovy vily Jan Ropek. „Záhy byl sice propuštěný, ale vila mu už mezitím byla zabavena, manželka se s dětmi musela vystěhovat. V domě se usídlil Svaz pionýrů. V lednu 1952 byl František Schejbal znovu zatčen a odsouzen ke čtyřem letům vězení. Schejbalova vila byla potom využívána jako mateřská škola a jesle."
V současné době ve vile funguje kavárna a prostory přízemí majitelé pronajímají ke společenským účelům. V prvním patře se nachází projekční kancelář. Na revitalizaci domu se ideově podílel architekt David Vávra. Za jakých okolností a proč tuto vilu současní majitelé zakoupili? A jakým způsobem se jí snaží navrátit její prvorepublikový duch a oživit autenticitu? Poslechněte si v audiu.
Související
-
Vila manželů Prchalových v Chocni je stylová, funkční a tak akorát
Rudolf a Marie Prchalovi si před devadesáti lety nechali postavit dům. Nikdy v něm ale nebydleli.
-
Vila manželů Láskových v Chocni byla domovem i ordinací
Choceň je místem, kde se dokázala prosadit kvalitní funkcionalistická architektura. Zasloužil se o to architekt Čeněk Mužík.
-
Romantická vilka na nábřeží v Chocni je pořád stejná. Mění jenom barvy
Na první pohled byste nehádali, že jde o dům éry funkcionalismu. Vila Bohumila Malého sice vznikla na začátku třicátých let minulého století, stylu té doby se ale vymyká.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka