Válečný veterán, občanská aktivistka, propagátor astronomie. Kraj předal ceny
Tradiční jarní akce se letos kvůli covidu musela přesunout skoro až do podzimního termínu. Hned za dva roky najednou dostaly ocenění vybrané osobnosti Pardubického kraje. Nominovat do dalšího ročníku můžete i vy.
„Během slavnostního večera jsme předali dvojnásobný počet ocenění, vyznamenání. Bylo to v kategoriích Za zásluhy o Pardubický kraj a Cena Michala Rabase za záchranu. Zároveň se předávala Cena médií,“ říká krajský mluvčí Dominik Barták.
Místo divadla Příhrádek
Ceremoniál tentokrát z bezpečnostních důvodů hostily venkovní prostory pardubického zámku. Pro ceny si přišlo šest lidí, kteří zachránili, případně i nadále zachraňují životy. Za zásluhy o Pardubický kraj má nově cenu devět osobností. Mezi nimi válečný veterán Vasil Timkovič anebo občanská aktivistka Jarmila Stibicová. Už dřív si během chrudimského festivalu Zlatá Pecka nejvyšší krajské ocenění odnesla jeho zakladatelka, pěvkyně Dagmar Pecková.
Kraj metály tohoto druhu uděluje od roku 2014. Nominovat může každý, ani nemusí být občanem Pardubického kraje. Formulář se dá najít na krajských webových stránkách. Návrhy finálně schvaluje zastupitelstvo. Ocenění se nesmí udělit opakovaně. Nominace kraj přijímá až do 30. listopadu. Další vyhlášení by mělo být v dubnu 2022.
Přehled posledních vyznamenaných
Cena Za zásluhy o Pardubický kraj
- Karel Šefrna, amatérský divadelník
- Ilona Vojancová, etnografka
- Vasil Timkovič, válečný veterán
- Otakar Tvrdý, hudebník
- Jiří Rajman, veterinář
- Václav Šmerda, odborník v oblasti gastronomie
- Jarmila Stibicová, občanská aktivistka
- Ivo Křen, grafik (in memoriam)
- Karel Malich, výtvarník, umělec (in memoriam)
Cena Michala Rabase za záchranu
- Ivo Bureš, lékař
- Jiří Němec a Petr Půlpán, strážníci městské policie v Chrudimi
- Jiří Netušil a Vojtěch Souček, pomohli při dopravní nehodě
- Ondřej Slaný, poskytl první pomoc rozhodčímu při amatérském fotbalovém zápase
Cena médií
- Bohumil Ruprecht, propagátor astronomie
- Oldřich Bubák, cestovatel a dobrodruh
Související
-
Otakar Tvrdý: hudba je pro mě celoživotním koníčkem
Narodil se v Kolíně v roce 1933 do hudební rodiny a hudbě zasvětil celý svůj život. Jeho vyvoleným nástrojem se stal lesní roh. Ale stejně dobře hraje také na klavír.
-
Kuchařina je umění i řehole. Jak pracují ti nejlepší?
Nejde o to, že člověk někde něco uvaří. Abyste byli špičkovými kuchaři, musíte znát použité suroviny a jídla dělat s maximální péčí.
-
Nechcete mít těžké stáří? Nebuďte sobci!
Povahu si neseme celý život. Kdo byl v mládí slušný, čeká na něj vynikající období staršího věku. Ale kdo se choval opačně, může dospět do horšího stavu. Upozorňuje...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.