Velké plány v Chrasti. Přestavba křižovatky a rekonstrukce kina

2. srpen 2019

Pardubické hejtmanství upravuje mapu výjezdových základen pro rychlé sanitky. Zhruba po roce dokončují právě teď dělníci nová stanoviště v Chrudimi a taky na výpadovce z Pardubic na Přelouč ve Starých Čivicích. A ve hře jsou další zakázky, např. v Holicích a nově i ve Vysokém Mýtě.

Kdo chce jít s dobou, nesmí utíkat před moderními technologiemi a Chrast by mnoha obcím mohla jít příkladem. Už nějakou dobu radnice pro komunikaci s občany používá takzvaný mobilní rozhlas. „Osobně mobilní rozhlas chápu jako krásný doplněk k té chytré komunikaci, kterou nám dnešní doba nabízí. Díky němu umíme s našimi občany komunikovat v reálném čase a je úplně jedno jestli notifikací do mobilní aplikace, nebo prostřednictvím SMS zpráv, nebo e-mailu,“ chválí si technologii starosta.

Vojtěch Krňanský byl hostem Dobrého rána

Při zavádění technologie byl mezi občany Chrasti velký zájem a přidat se stále může každý. „Doma vám stačí mobilní telefon a nemusí být ani chytrý. Ta nejdůležitější oznámení jako přerušení dodávky pitné vody, ztracená zvířata, pohřešované děti posíláme pomocí SMS. Ve velmi krátké časové ose jsem schopný informovat všechny registrované,“ říká Vojtěch Krňanský.

Chemikálie jsou pryč

V roce 2016 po sobě zkrachovalá firma KM Plus zanechala v areálu ekologickou zátěž v podobě nejrůznějších chemikálií. Nechtěné „dědictví“ insolvenční správce přislíbil vyřešit do konce července letošního roku: „Musím s velkým povděkem konstatovat, že to dopadlo tak, jak mělo. Byl jsem se tam podívat a chemikálie skutečně zmizely. Děkuji za to Pardubickému kraji a České inspekci životnímu prostředí, ti nám opravdu hodně pomohli.“

Po zkrachovalé firmě zůstaly v Chrasti tuny chemikálií. Radnice se chce ekologického strašáka zbavit

V hale zkrachovalé firmy KM plus v Chrasti jsou stále tuny chemikálií

Palety s kyselinou, rozpouštědly a dalšími chemikáliemi jen pár metrů od domů. V zavřené továrně v Chrasti na Chrudimsku zůstaly tuny nebezpečných látek. Podnik zkrachoval, areál není zajištěný a občas ho navštíví vandalové. Chrastecká radnice se chce rizika zbavit. Na odstranění chemikálií ale čeká už tři roky.

Město trápí také velký provoz nákladních aut. „Tím jak je Chrast lokalizovaná v blízkosti lomů, tak ten provoz těžkých nákladních souprav je opravdu enormní,“ potvrzuje Vojtěch Krňanský. A s dopravní zátěží souvisí také problémy s křižovatkou v centru. „Není koncipovaná na tenhle provoz. Proto jsme započali práce na projektové dokumentaci na okružní křižovatce. Moje zbožné přání je, aby bylo hotovo v roce 2020. Uvidíme nakolik nám budou úřady nakloněny a to především ve fázi těch stavebních povolení.“

Nefunguje kino, chybí kulturní dům

Ne každá obec se může pochlubit kinem. V tom chrasteckém se ale naposledy promítalo v roce 2007. nevyužívaný objekt plánuje radnice využít. „Trochu nás trápí absence kulturního zázemí v podobně společensko-kulturního domu. Takže plánujeme rekonstrukci kina. Samozřejmě je to běh na dlouhou trať o strašně moc penězích,“ prozrazuje starosta a nejsou to jediné plány, které vedení obce má: „Odkanalizování místních částí. Teď probíhá první etapa v Podlažicích, čeká nás druhá etapa, do budoucna Chacholice a tak dál. Plus stabilizace rozpočtu ve smyslu snížení zadluženosti obce.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.