Vyřizovat si účty přes dítě? Neztraťte po rozvodu zdravý rozum a dopřejte dětem hezké prázdniny

8. červenec 2024

Rodinné právo není ani tolik o právu, ale spíše o psychologii, taktice a hlavně zdravém rozumu. Ten ale v případech, které se dostávají k advokátovi, většinou chybí.

Myslí si to právník Martin Pavliš, který popsal v Radioporadně Českého rozhlasu Pardubice nejčastější prázdninové neshody mezi bývalými partnery, ale také prarodiči, kteří mohou být o společný čas s vnoučaty v případě rozvodu svých dětí ochuzeni.

Dítě jako nástroj pomsty

„Standardním letním problémem je předávání nezletilých dětí během dovolených. Běžně je soudem upravený styk mezi rodiči a dětmi.  A v průběhu letních dovolených dochází k posunu předání oproti stanovenému rozsudku. Třeba když letadlo odlétá v sobotu, ale dítě se má předávat až v neděli. Rodiče si dělají naschvály, nevyjdou si vstříc,“ vysvětluje právník Martin Pavliš.

Právník Martin Pavliš

A co když jeden z bývalých partnerů neuposlechne a dítě si vyzvedne o den dřív, aby mohli odletět k moři?

„Záleží, co z toho druhý rodič udělá. Kontakt rodiče s nezletilým je rozhodnutí vykonatelné, a pokud je stanoven rozsudkem, vy máte právo se toho domáhat. Takže v nejhorším případě může dojít k tomu, že na letišti je dítě vyrváno jednomu rodiči a vrací se k tomu v uvozovkách správnému. Kdo by tohle chtěl zažít? Je to vždy o vzájemné komunikaci, toleranci a velkorysosti. Bohužel dítě je dost často nástrojem pomsty jednoho z rodičů,“ konstatuje právník.

S babičkou a s dědou k moři jen se souhlasem

Soud upravuje vztah rodičů k dítěti. To je i nutná podmínka rozvodu. Pokud soud rozhoduje o péči a případně o styku s nezletilým, rozhoduje pouze o rodičích. Prarodiče účastníky nejsou. Ale každý z rodičů má ve svém okénku péče možnost prarodiče k této péči přizvat. Mají tam své místo. Nicméně pokud nejsou prarodiče právními zástupci dítěte a chtějí s ním odjet na dovolenou, měli by mít souhlas obou rodičů.

„Pokud jeden z rodičů souhlas nedá, doporučil bych mít souhlas alespoň toho rodiče, který má právě v danou dobu dítě u sebe. Pak by s tím neměl být problém,“ říká Pavliš.

Jaké druhy péče o děti u nás existují a jak se právník Martin Pavliš dívá na péči střídavou? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.