Vyřizovat si účty přes dítě? Neztraťte po rozvodu zdravý rozum a dopřejte dětem hezké prázdniny
Rodinné právo není ani tolik o právu, ale spíše o psychologii, taktice a hlavně zdravém rozumu. Ten ale v případech, které se dostávají k advokátovi, většinou chybí.
Myslí si to právník Martin Pavliš, který popsal v Radioporadně Českého rozhlasu Pardubice nejčastější prázdninové neshody mezi bývalými partnery, ale také prarodiči, kteří mohou být o společný čas s vnoučaty v případě rozvodu svých dětí ochuzeni.
Dítě jako nástroj pomsty
„Standardním letním problémem je předávání nezletilých dětí během dovolených. Běžně je soudem upravený styk mezi rodiči a dětmi. A v průběhu letních dovolených dochází k posunu předání oproti stanovenému rozsudku. Třeba když letadlo odlétá v sobotu, ale dítě se má předávat až v neděli. Rodiče si dělají naschvály, nevyjdou si vstříc,“ vysvětluje právník Martin Pavliš.
A co když jeden z bývalých partnerů neuposlechne a dítě si vyzvedne o den dřív, aby mohli odletět k moři?
„Záleží, co z toho druhý rodič udělá. Kontakt rodiče s nezletilým je rozhodnutí vykonatelné, a pokud je stanoven rozsudkem, vy máte právo se toho domáhat. Takže v nejhorším případě může dojít k tomu, že na letišti je dítě vyrváno jednomu rodiči a vrací se k tomu v uvozovkách správnému. Kdo by tohle chtěl zažít? Je to vždy o vzájemné komunikaci, toleranci a velkorysosti. Bohužel dítě je dost často nástrojem pomsty jednoho z rodičů,“ konstatuje právník.
S babičkou a s dědou k moři jen se souhlasem
Soud upravuje vztah rodičů k dítěti. To je i nutná podmínka rozvodu. Pokud soud rozhoduje o péči a případně o styku s nezletilým, rozhoduje pouze o rodičích. Prarodiče účastníky nejsou. Ale každý z rodičů má ve svém okénku péče možnost prarodiče k této péči přizvat. Mají tam své místo. Nicméně pokud nejsou prarodiče právními zástupci dítěte a chtějí s ním odjet na dovolenou, měli by mít souhlas obou rodičů.
„Pokud jeden z rodičů souhlas nedá, doporučil bych mít souhlas alespoň toho rodiče, který má právě v danou dobu dítě u sebe. Pak by s tím neměl být problém,“ říká Pavliš.
Jaké druhy péče o děti u nás existují a jak se právník Martin Pavliš dívá na péči střídavou? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
I miminko musí mít svůj pas. Když jede s prarodiči, dejte jim písemný souhlas
Pokud cestujete s dítětem, musí mít vlastní pas, včetně novorozence. Doklad platí omezenou dobu, protože dítě se rychle mění.
-
Nechcete se soudit o děti? Zkuste se domluvit novou metodou,...
Jedná se o týmové řešení rozvodu nebo jiného sporu smírnou cestou. Metoda přišla do České republiky díky dvěma advokátkám. Jednou z nich je JUDr. Eva Vaňková, která...
-
Střídavou péči po francouzsku si může dovolit málokdo. Ale funguje
Jak to udělat, aby děti mohly zůstat dětmi a oba rodiče zůstali rodiči svých dětí i po rozvodu? V době, kdy jsou vztahy rodičů napjaté k prasknutí, pomůže mediátor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka