Záhadný opatovický klášter
V Opatovicích nad Labem, v místech, kde kdysi stával středověký klášter, už po něm s jistotou nenajdeme jedinou stopu. Přesto i 600 let po svém zániku, žije – třeba množstvím legend a tajemství, které se s ním pojí.
Neví se s jistotou mnoho o jeho vzniku, ani proč nakonec zcela zmizel z povrchu zemského. Nejslavnější je ale pověst o opatovickém pokladu nedozírné ceny, který dosud nebyl objeven ani zcela objasněn.
Milovníci tajemna zase rádi citují kroniku jednoho z tamních opatů a přátel Karla IV. Neplacha. Ten dlouho před slavným hrabětem Draculou popisuje případy vampyrismu v Čechách. Vydejme se tedy společně po stopách záhad opatovického kláštera.
Související
-
Kam zmizel opatovický klášter a kam sahá historie Opatovického kanálu?
Ve středověku tam stával jeden z nejbohatších klášterů u nás, v 16. století vybudovali Pernštejnové Opatovický kanál a v 50. letech tam pak postavili moderní elektrárnu.
-
Za pověstmi z Choltic, do Svinčan, Raškovic a Svojšic
Ohnivý muž, poklad, dub, který pamatuje tvory z dávnověků, strašlivý mord nebo bezedná jáma. To jsou témata pověstí, které se povídají na Přeloučsku.
-
Památník U Mrtvých je záhadné místo s nejednou legendou
Pod zeleným remízkem nedaleko Rosic by nikdo nečekal hromadný hřbitov. A přece tu v jednom hrobě leží několik stovek ruských, pruských a francouzských vojáků.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.