Zlatá přilba, díl sedmdesátý. Víte, kde se jela poprvé?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Start závodu Zlaté přilby (ještě na závodišti v Pardubicích)

Nejstarší plochodrážní závod světa. Právě tak mluví organizátoři o legendárním motoristickém podniku. Poslední zářijovou neděli čeká fanoušky jubilejní ročník. Čekání si můžou zkrátit na pardubickém zámku. Na výstavě.

„Připravili jsme připomínku předešlých ročníků a zároveň oslavu letošního jubilea. Zlatá přilba se jezdí od roku 1929. Měla ale přestávky zaviněné válkou a politickou situací. První závody zažila travnatá plochá dráha dostihového závodiště. Od roku 1964 se klání přesunulo na svítkovský ovál, kde se jezdí dodnes,“ připomíná kurátorka výstavy Petra Štecherová.

Přilby, motorky, fotky

Na výstavě nemůže chybět hlavní trofej. Třeba ta, kterou vyhrál v roce 1932 Rakušan Hans Mayer. „Druhou vystavenou přilbu si na hlavu posadil Jan Lucák, vítěz závodu v roce 1951. Podívat se můžete taky na tři závodní motocykly včetně stroje, který startoval na prvním ročníku. K vidění bude i Jawa ESO, na které zvítězil Milan Špinka v roce 1973. On sám pak dorazí na středeční besedu. Začíná v 17 hodin v přednáškovém sále.“

Nejslavnější přilba vzniká v Pardubicích

Klenotník Pavel Lejhanec přikládá ke Zlaté přilbě stříbrné ratolesti zdobené českými granáty

Je z ryzího stříbra a má nevyčíslitelnou hodnotu. Rozhodně pro vítěze jednoho z nejstarších plochodrážních závodů světa. Zlatá přilba je korunuje už od roku 1929.

Dál jsou vystavené kombinézy plochodrážních jezdců, tištěné propagační materiály, medaile anebo tablo s kompletním přehledem všech vítězů včetně fotografií. Při přípravách vycházelo Východočeské muzeum v Pardubicích hlavně z vlastních sbírek. Podstatnou část sportovní sbírky totiž podle Štecherové tvoří právě motorismus.

Výstava končí 30. září, tedy v den hlavního závodu. Víkend na svítkovském oválu otevře už v pátek 28. září závěrečné finále mistrovství světa mladých jezdců, v sobotu následuje 44. ročník Zlaté stuhy juniorů a v neděli pak to nejdůležitější. V loňském roce získal přilbu Václav Milík. Čech ji vyhrál po dlouhých 21 letech.

Spustit audio
autor: Jakub Malý

Odebírat podcast

Související