4+1 tip, jak předejít problémům s páteří. Na bolavá záda pomůže i kobra
S bolestmi zad se během života setká přes 80 % populace. Je to jedna z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. Přesto poruchy páteře patří stále mezi nejvíce přezírané nemoci.
Lidé potíže často připisují únavě a bolest potlačují pomocí tišících léků. Bagatelizace problému však může vést k velmi vážným následkům, obzvláště k postupné deformaci míšních kanálů, nebo změnám anatomických poloh plotének. „Mezi našimi pacienty se vyskytují už i děti. Jednak se méně hýbou a narůstá i dětská obezita,“ potvrzuje primář neurologie pardubické nemocnice Petr Geier.
Rizikové může být i čištění zubů
„Při zdravotních potížích se ozývá nejen páteř a ploténky, ale bývá to i svalový a vazivový aparát. Proto je dobré si všechny tyto části těla udržovat v optimálním stavu. Páteř je základní osou těla. Díky ní můžeme stát vzpřímeně, hýbat se a v neposlední řadě plní ochrannou funkci pro míchu a míšní nervy, které jsou velmi zranitelné.“
Bolí vás záda? Možná si toho na sebe moc nakládáte

Stres, napětí, nervozita, ale i přílišná péče o druhé na úkor sebe jsou častými příčinami bolesti zad a problémů s pohybovým ústrojím. Aby záda nebolela prý tak často stačí jen zastavit se a poslouchat, co naše tělo potřebuje.
Bolesti zad se rozlišují na akutní, chronické a degenerativní. Ublížit si můžeme nevhodným zvedáním těžkých věcí, nebo prudkým pohybem. Akutní syndrom ale může vzniknout i při banální činnosti, třeba když si čistíme zuby, nebo omýváme obličej.
„Po ránu bývají svaly ještě ztuhlé a při naklánění se nad umyvadlo proto může dojít k nepříjemné blokaci páteře,“ dává příklad neurolog Petr Geier. Nebezpečné jsou jakékoliv prudké rotační pohyby, při kterých hrozí například vyhřeznutí ploténky.
Jak předejít potížím s páteří?
- pravidelné cvičení
- optimální tělesná váha
- správné sezení při práci na PC
- omezit nadužívání mobilů a tabletů
Kobra vás posílí
Na bolavá záda žádný vitamín ani potravinový doplněk neexistuje. Zádové svalstvo posílíte jedině pravidelným a správným cvičením. Jedním z cviků je takzvaná kobra. Působí příznivě i na orgány dutiny břišní. Z polohy vleže na břiše se s nádechem přes zapřené dlaně zvedejte pomalu vzhůru. Lokty přitom zůstávají u těla tak, aby pupík zůstal na zemi. Při cvičení je důležitá nejen plynulost provedení, ale také uvolněnost nohou a hýždí. Jen tak zapojíte správné svaly.
Pokud jste vyčerpaní a cítíte velkou únavu, je lepší zkusit jen pár lehkých cviků na protažení. Svaly se během dne zkracují a ochabují. Svalový korzet je proto nerovnoměrně zatěžován. Svalové rovnováhy se dosáhne pevnými zádovými svaly, prsními, břišními a lopatkovými svaly. Často bývají oslabené i hýžďové svaly, které mají vliv na stabilitu pánve, a tím i na držení celého těla.
Ze záznamu se dozvíte, jak správně sedět u počítače.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.