Do bezobalového obchodu s vlastním obalem. Odpadků pak bude míň
Zboží z bezobalových obchodů si razí cestu ke svým zákazníkům. Jde to ale pomalu, protože konkurence velkých obchodních řetězců se slevovými akcemi je obrovská. Mezi časté zákazníky bezobalových obchodů patří starší lidé, kteří jsou zvyklí na střídmý způsob života, ale i mladé rodiny, které se chtějí vymanit z konzumního životního stylu.
V Pardubicích vznikla beZobalka před pěti lety. Založily ji Kamila Skalecká a Kateřina Boráňová, které se jako mladé maminky nechtěly smířit se zbytečným balením a následným vyhazováním obalů zakoupených ve velkých obchodních řetězcích a rychlých občerstveních.
„Nechtěly jsme přistoupit na to, co se u nás děje ve velkém. Lidé sice třídí, ale z toho se recykluje pouze omezené množství a většina odpadků končí zbytečně na skládce,“ myslí si majitelka pardubické beZobalky Kateřina Boráňová a vysvětluje princip svého podnikání:
„Podstatou bezobalového obchodu je to, že si přijdete nakoupit do vlastních nádob, mohou to být sklenice, látkový pytlík nebo klidně i plastová krabička, kterou pravidelně používáte. Pokud nemáte vlastní nádoby, můžete použít ty naše z bezobalové banky.“
Bezobalový prodej vyhovuje i starším
Starší lidé jsou početnou skupinou, která vaří z čerstvých surovin, žádné polotovary. Ocení i navážení menšího množství, které postačí jednomu člověku. Jsou na to zvyklí ještě z dob, kdy museli šetřit. Další početnou skupinou jsou mladé rodiny, které i tímto způsobem vedou své děti k ekologii.
Podle Kamily Skalecké je důležité nabídnout zákazníkům široký sortiment zboží, aby nemuseli už do jiného obchodu. „Obiloviny, těstoviny, luštěniny, zelenina, klobásy, sladkosti, také drogerie a ekologická kosmetika, to je náš sortiment. Když si dopoledne vymyslíte suroviny, ze kterých chcete vařit, můžete si je u nás všechny nakoupit. Jen polotovary u nás nevedeme,“ říká majitelka beZobalky.
Udržet ceny je v tak obrovské konkurenci problém, ale podle Kamily Skalecké není pravda, že je zboží bez obalu předražené.
„Nejsme žádná speciální zdravá výživa, máme běžné věci, které jsou stejně drahé nebo i levnější, než v supermarketu. Upřednostňujeme české výrobky a máme skvělé dodavatele, kteří už mají vratné obaly, které jim při dalším závozu vracíme. Mléčné výrobky máme ve vratném skle. Snažíme se teď třeba přesvědčit zemědělce, aby pěstovali více luštěnin, abychom nemuseli brát ty ze zahraničí,“ doplňuje Kateřina Boráňová.
Související
-
Žádné igelitky. V Chrudimi otevřela bezobalová prodejna
Mouka nebo těstoviny ve sklenicích, rohlíky do papírového sáčku. Chrudim se zařadila na seznam měst, kde najdete takzvanou bezodpadovou prodejnu.
-
Vyrobte si výživnou sýrovou svačinu přes látkový kapesník
Sýry jsou bohaté na živiny a vitamíny, ale spousta z nich také obsahuje hodně kalorií. To, jak chutnají, ovlivňuje druh a kvalita mléka.
-
Do obchodu s vlastními krabičkami? Bezobalových prodejen je už přes šedesát
Obchody bez obalu rostou jako houby po dešti. A přibývají lidé, kteří tam chtějí nakupovat. Už je nebaví brát z regálů potraviny zabalené v hromadách plastů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.