Čuk A Gek
Tenhle příběh je sice skoro dvacet let starý, ale je to pro mě vzpomínka, kterou mám hodně ráda. Kdysi dávno dávali na Nově, na konci zpráv, naše oblíbená zvířátka, vzpomínáte si? Mě pokaždé napadlo, že sestříhají dokument, který je o něčem úplně jiném, namluví k němu vtipný komentář, my se zasmějeme a zapomeneme na katastrofy, na které jsme koukali během zpráv.
Ten večer před dvaceti lety byl na Nově křest českých zvířecích dvojčátek, kterým v zoo dali jména Čuk a Gek a já si okamžitě vzpomněla na svoji včerejší návštěvu u mé maminky ve Žlebech.
Přivezla jsem jí nový mobil, protože do toho starého jsme už nesehnali baterii a není nic horšího, než nedovolat se své, tehdy osmdesátileté mamuně jenom proto, že má mobil už zase vybitý…
Dcera Rita mi k tomu napsala patřičný komentář a školení mohlo začít.
Seděly jsme s maminkou metr od sebe a já jí volala ze svého mobilu a učila ji přijímat hovory na novém mobilu. Pak jsem ji učila volat. Také jsem jí ukázala, jak se dostane k číslům na policii, hasiče a záchranku.
„Mami, stát se může cokoli! Takhle si najdeš číslo, které budeš potřebovat, zmáčkneš VOLAT, a když se dovoláš, řekneš jméno a kde bydlíš…“
Maminka se na mě nechápavě podívala.
„Irenko, já myslela, že stačí, když jenom zavolám a oni už budou vědět, odkud volám…“
Měla pravdu! I to existuje! A pak že staří lidé nejdou s dobou!
„Mami, máš pravdu, něco podobného je také možné, ale na takovou službu nejsi napojená. Takže ty musíš zavolat a říct, kde bydlíš a co se ti stalo…“
Školení pokračovalo dál. Protože si mi stěžovala, že jí občas o víkendu volá jedna příbuzná, která má volání zadarmo a unavuje ji drby o ostatních příbuzných a vždycky ji rozčílí, chtěla jsem ji naučit, jak hovor s ní přerušit, ale to se jí zdálo složité. Tak jsem udělala malou změnu v KONTAKTECH a pokračovala jsem.
„Mami, když ti bude mobil o víkendu zvonit, vezmeš si brýle, podíváš se, kdo volá, a když tam uvidíš Pohroma, tak to je Marie! A ty uděláš co? Nezvedneš to.“
Maminka spokojeně přikyvovala.
„Marie je Pohroma, to nezapomenu. Ale Irenko, ona mě někdy i vzbudí, když si zdřímnu po obědě, pes začne štěkat, já se leknu…“
Tak jsem jí řekla, ať mobil schovává do peřiňáku. A kdyby POHROMA volala, až bude spát, mobil nebude slyšet!
„Mami, a já tě budu nabíjet. Až budeš mít nízký kredit, tak tě nabiju. Nemusíš chodit na poštu.“
Vytáhla jsem kredit a názorně jsem jí všechno předváděla.
„Objeví se ti tam tohle… a ty musíš mobil vypnout. Vypneš ho a …“
Všechno jsem jí ukazovala a maminka přikyvovala. „A pak musíš dát PIN.“
Maminka trochu zneklidněla.
„A kdybys PIN náhodou třikrát spletla, tak tady ti Rita napsala PUK a…“
V tu chvíli se chytila za hlavu.
„Irenko, a dost! Už se mi z toho motá mozek! Pojď, uděláme si kafe…“
A bylo po školení.
Když jsem pak druhý den koukala na zvířátka na NOVĚ, napadlo mě, že by se některá z dalších zvířecích dvojčátek, mohla jmenovat PIN a PUK…
Související
-
Irena Fuchsová: Jak po mně moji mrtví hází šišky
Když jdu na kolínský hřbitov, jako bych šla domů. Občas u hrobu zakopnu nebo na mě moji mrtví hodí šišku...
-
Irena Fuchsová: Když se některé mobily hárají
Začátkem 90. let už chodily obě moje děti do školy samy, Filip na střední školu, Rita na základní a já začala chodit na ranní procházky s naším prvním jezevčíkem, Benem.
-
Irena Fuchsová: Velikonoční reklama
Jsem ročník 1950 a odmalička jsme my, děti, věděly, že se u jídla nemluví například o tom, že jsme byly kakat a dospělí nemluvili například o tom, že včera zvraceli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.