Vydejte se do prázdninové Litomyšle. Pro nové zážitky i vzpomínky

24. červenec 2022

S Východočeskými výlety míříme na Zámecké návrší. Jaké novinky mají na zámku, co vám připomenou v Regionálním muzeu v Litomyšli a proč byste měli překročit práh tajemného Portmonea?

Litomyšlský zámek se připravuje na velkou, historickou rekonstrukci, která potrvá několik let. Přestože nebude památka UNESCO a její expozice pro návštěvníky uzavřená, možná je právě toto léto pro prohlídku ideální.

Pokud se chcete při návštěvě litomyšlského zámku zcela ponořit do jeho historie, vybrat si můžete buď základní, nebo výběrový prohlídkový okruh. Pro návštěvníky s malými dětmi či pro ty, kteří při svých cestách bojují s nedostatkem času, jsou připravené speciální zkrácené prohlídky s podtitulem Letní pozastavení.

Ikoničtí Valdštejnové

Základní okruh zámkem vás seznámí především s etapou, kdy renesanční památku vlastnil šlechtický rod Valdštejnů. Uvidíte při ní reprezentační i soukromé pokoje hraběte Antonína I. z Valdštejna-Vartenberka a jeho manželky Kajetány z Fünfkirchen, kteří byli majiteli zámku v letech 1825-1848. Procházet budete audienčním sálem, uvidíte zelený či modrý salon, stejně jako ložnici a další soukromé prostory hraběcího páru.

Ložnice kněžny Margarety Thurn-Taxisové na litomyšlském zámku

Prohlídka vrcholí návštěvou klasicistního domácího divadla Valdštejnů-Vartenberků v přízemí zámku, které pochází z roku 1797 a je unikátní v rámci celé střední Evropy. Obdivovat tu můžete původní jevištní mechaniku i osvětlovací techniku, stejně jako repliky kulis malíře Josefa Platzera. Návštěvnická trasa Zámek za Valdštejnů vám samozřejmě připomene i starší historii zámku a jeho výstavbu za Vratislava II. z Pernštejna v polovině 16. století.

Výběrový prohlídkový okruh Zámek za Thurn Taxisů vás zavede do prvního patra severního a východního křídla zámku s hostinskými a soukromými pokoji knížete Alberta Marii Thurn-Taxis a jeho ženy Margarety Rakouské, kteří zámek vlastnili v letech 1885-1945. V interiérech uvidíte dobové vybavení včetně rodových předmětů Thurn-Taxisů. Prohlídka směřuje také do domácí kaple sv. Moniky a sv. Michaela z 18. století.

Vzpomínáte na Ábíčko?

V Regionálním muzeu v Litomyšli se můžete vrátit do dětství, ať už je vám třicet nebo osmdesát. Na výstavě Čtení pod lavicí totiž uvidíte časopisy pro děti, kterými jste jistě listovali. Mohl to být Junák, Rodokaps, Mateřídouška, ABC, Čtyřlístek, Sedmička, Pionýrská stezka anebo třeba novodobější Asterix.

Z expozice Regionálního muzea v Litomyšli Čtení pod lavicí

Expozice představuje pestrou škálu časopisů pro děti, a to od nejstarších vydavatelů z dob Rakousko Uherska a rozmach skautských časopisů za první republiky, přes tituly socialistické éry až po soudobé časopisy. Na výstavě si můžete prohlédnout na 150 titulů a čeká vás na ní také spousta her a interaktivní program.

Magický svět Josefa Váchala  

Čím dál častěji vedou kroky turistů, kteří navštíví Litomyšl, do malého, na první pohled docela nenápadného, městského domku v ulici Terézy Novákové. Když vstoupí dovnitř, ocitnou se ve světě fantazie, barev, tajemna a mystiky.

Na půdě Portmonea je videomapping velkým zážitkem

Rukopis malíře, grafika a tiskaře Josefa Váchala je nezaměnitelný. Už před sto lety to věděl i jeho přítel, litomyšlský úředník a milovník umění Josef Portman. Vlastnil dům na litomyšlské Záhradi a ve 20. letech minulého století si pozval Josef Váchala, aby mu dům vyzdobil nejen nástěnnými malbami, ale také vyřezávaným nábytkem.

S celým příběhem domu a historickým pozadím záchrany neobvyklé památky se můžete seznámit v podkrovních prostorách Portmonea, a to při projekci dokumentů nebo působivého videomappingu o životě Josefa Váchala. Expozice Portmonea v této sezóně nabízí výstavu Penáti či Portmoneana – Váchaliana, která přibližuje nové sbírkové předměty Regionálního muzea, související s Josefem Váchalem, Josefem Portmanem nebo Portmoneem.

Váchalova ulička v Litomyšli

Při putování Litomyšlí jistě nepřehlédnete uličku Josefa Váchala, která vede z litomyšlského Smetanova náměstí směrem k zámeckému návrší a Piaristickému chrámu. Zdobí ji totiž sgrafita v podobě replik dřevorytů z Váchalova Krvavého románu. V roce 1998 je vytvořili absolventi restaurátorské školy v Litomyšli, která je dnes součástí Univerzity Pardubice.

autor: BRA
Spustit audio

Související