Znáte dobře Železné hory? Měli byste, stojí za to

Chráněná krajinná oblast Železné hory slaví 30 let. V únorovém seriálu se vypravíme s ochranáři, geology, zoology i botaniky na oblíbená i méně známá místa Železných hor.

Všechny epizody

Správa Chráněné krajinné oblasti Železné hory sídlí v Nasavrkách na Chrudimsku. Právě tam bychom našli i pomyslný střed Železných hor. Jejich největší část leží v Pardubickém kraji, přibližně třetina plochy se nachází v kraji Vysočina, Železné hory částečně zasahují i do Středočeského kraje.

Čtěte také

Navštívíme nejvyšší vrchol CHKO Železné hory Vestec a jeden z největších kaňonů – Údolí řeky Doubravy. Zaměříme sena historii ochrany Železných hor a zamíříme do velmi cenné lokality, přírodní rezervace Prales Polom.

Železné hory jsou fenomén také z pohledu geologie. Odborníkům poskytují cenná svědectví o procesech, které se odehrály před stovkami milionů let. A ti se je zase snaží předávat dál veřejnosti a popularizovat. Ukážeme si nálezy zkamenělin a představíme Geopark Železné hory.

Jak funguje ochrana přírody v Železných horách, kolik v nich najdete přírodních památek, rezervací s evropsky významných lokalit? A jaké jsou pro botaniky jedinečné a přísně chráněné lokality Železných hor? To vše se dozvíte v našem seriálu.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...