Znáte dobře Železné hory? Měli byste, stojí za to

Chráněná krajinná oblast Železné hory slaví 30 let. V únorovém seriálu se vypravíme s ochranáři, geology, zoology i botaniky na oblíbená i méně známá místa Železných hor.

Všechny epizody

Správa Chráněné krajinné oblasti Železné hory sídlí v Nasavrkách na Chrudimsku. Právě tam bychom našli i pomyslný střed Železných hor. Jejich největší část leží v Pardubickém kraji, přibližně třetina plochy se nachází v kraji Vysočina, Železné hory částečně zasahují i do Středočeského kraje.

Čtěte také

Navštívíme nejvyšší vrchol CHKO Železné hory Vestec a jeden z největších kaňonů – Údolí řeky Doubravy. Zaměříme sena historii ochrany Železných hor a zamíříme do velmi cenné lokality, přírodní rezervace Prales Polom.

Železné hory jsou fenomén také z pohledu geologie. Odborníkům poskytují cenná svědectví o procesech, které se odehrály před stovkami milionů let. A ti se je zase snaží předávat dál veřejnosti a popularizovat. Ukážeme si nálezy zkamenělin a představíme Geopark Železné hory.

Jak funguje ochrana přírody v Železných horách, kolik v nich najdete přírodních památek, rezervací s evropsky významných lokalit? A jaké jsou pro botaniky jedinečné a přísně chráněné lokality Železných hor? To vše se dozvíte v našem seriálu.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová